top of page

ЗАСНУВАННЯ та ІСТОРІЯ
КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ ІКОНОПИСНОЇ ШКОЛИ
(1999-2024 рр.)

 

Історія Кам’янець-Подільської іконописної школи розпочала свій відлік напередодні 2000-ліття Різдва Христового. Благословенням Преосвященного єпископа Кам’янець-Подільського і Городоцького Феодора (нині митрополит) у вересні 1999 року для дітей священнослужителів та парафіян м. Кам’янця-Подільського було започатковано єпархіальну іконописну школу з трирічною навчальною програмою. Першими бажання навчатися іконопису виявили 19 учнів.


Заняття, які проводили тричі на тиждень, поєднували три дисципліни: Закон Божий (викладачі: протоієрей Роман Горак, ієрей Олександр Кунцевич, ієрей Тарасій Забудько, ієрей Ігор Константинов †10.12.2001 та Довгопол Людмила Петрівна †11.02.2017), іконопис (викладач Олександр Юлійович Безкровний) та живопис (викладачка Алла Юріївна Лаптута). Місцем проведення занять стали кімнати на другому поверсі храму святих мучениць Віри, Надії, Любові та Матері їх Софії, який вже тоді діяв на території кафедрального собору м. Кам’янця-Подільського.


У 2002 році в іконописній школі за участі владики Феодора відбулися випускні іспити. П’ятеро перших випускників (Ольга Василевич, Вадим Гаджаман, Даніїл Єрофєєв, Світлана Старченко, Олена Хмельницька) отримали свідоцтва про закінчення курсу навчання.


У 2004 році відповідальним за діяльність школи було призначено ієрея Тарасія Забудька, а наставницею першого класу стала випускниця іконописної школи (2002 р.) Ольга Сергіївна Василевич, яка впродовж декількох років передавала своїм учням знання, вміння та практичні навички з іконописання, які вона здобула, навчаючись у О.Ю. Безкровного та на іконописних курсах І.В. Ватагіної у Свято-Тихонівському Богословському інституті впродовж 2002-2003 рр. 


Навесні 2010 року Ольга Сергіївна виїхала закордон, передавши своїх вихованців під опіку Дикої Олени Євгенівни, випускниці іконописного відділення Санкт-Петербурзької Духовної Академії (2007 р.). Нова викладачка запровадила нові методи роботи, які успішно застосовує і сьогодні – навчає студентів давньому способу іконописання у техніці яєчної емульсії з використанням природних пігментів.


У зв’язку з низкою адміністративно-господарських реформ перший клас, сформований восени 2010 року, почав працювати у вигляді дистанційних консультативно-підготовчих курсів. У цей же період Олені Євгенівні вдається започаткувати практику стажування випускників школи в іконописній майстерні при Свято-Успенському храмі м. Кам’янця- Подільського.

***


Переломним моментом в історії школи стало 31 грудня 2013 року, коли Високопреосвященніший архієпископ Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор видав розпорядження «Про відновлення діяльності Кам’янець-Подільської єпархіальної іконописної школи». Від цього дня школа починає іменуватись на честь святого апостола і євангеліста Луки. З благословення владики відповідальність за навчальний процес і належне функціювання навчального закладу взяв на себе випускник іконописної школи, клірик кафедрального собору на честь святого благовірного великого князя Олександра Невського ієрей Вадим Гаджаман. Заручившись підтримкою викладачки іконопису Олени Євгенівни Дикої та викладачки живопису Ірини Анатоліївни Яковенко, він зумів набрати нову групу учнів і з вересня 2014 року відновити заняття в школі. Водночас було розширено навчальну програму, оскільки збільшилась кількість богословських і художніх дисциплін.


Улітку 2016 року після чотирирічного курсу навчання на іконописному відділенні Санкт-Петербурзької Духовної Академії (2012-2016 рр.) на батьківщину повернулась Олена Василівна Шпак, випускниця Кам’янець-Подільської іконописної школи (2010 р.), яка відгукнулась на пропозицію завідувача школою та розпочала працювати на посаді вчительки іконопису в першому класі. У цьому ж році до викладання іконописного рисунку та техніки й технології ікони повертається О.С. Василевич.


На початок 2016-2017 н.р. школа налічувала 3 класи, у яких навчалося 20 учнів. До колективу викладачів долучаються священнослужителі: протоієрей Олександр Дудар, протоієрей Михайло Драпака, ієрей Дмитро Наумов, ієрей Володимир Шаблевський та диякон Ілля Самойлов. Упродовж року було сформовано Педагогічну раду, укомплектовано фонди методичних та навчальних робіт, поповнено бібліотеку книгами, довідниками й альбомами з візантійського й древньоруського релігійного живопису. Вагомим досягненням колективу було створення та затвердження «Положення про школу» та створення вебсайту закладу.


У 2017 році до колективу викладачів школи долучився відомий український іконописець Віталій Степанович Черепаня. Майстер стінопису з вагомим досвідом збагачує систему викладання іконопису в школі новими підходами, методами та техніками. Працюючи в техніці монументального живопису він наочно показав учням нерозривний зв’язок сакрального стінопису зі станковим іконописом та богослов’ям ікони.
Цього ж року було завершено реконструкцію будівлі, у якій знаходилась школа, що дало можливість облаштувати всі необхідні приміщення для проведення як аудиторних занять, так і виробничих практик. 12 вересня 2017 року владика Феодор у присутності священнослужителів, педагогів та вихованців урочисто освятив приміщення школи.


У 2017-2018 н.р. школа збільшується до чотирьох класів, навчання яких забезпечують 12 викладачів. До педагогічного колективу долучилися протоієрей Тарасій Забудько, протоієрей Володимир Лисевич та Наталія Романівна Гриськова (випускниця іконописної школи 2010 р.). З благословення владики Феодора навчальний графік закладу доповнила Богослужбова практика для учнів, яка полягала у несенні ними послуху в архієрейському хорі. Навесні 2018 року до навчальної програми було введено копіювальну практику й започатковано написання кваліфікаційних художніх робіт з іконопису, перші з яких виконали під керівництвом О.Є. Дикої дев’ять випускників 2018 року: Іоанна Брензей, Катерина Волкович, Юлія Макаренко, Сергій Ткач, Дарія Цебрик, Роман Захарко, Надія Кучма, Тетяна Панкевич, Ольга Скок.
30 серпня 2018 року на засіданні Педагогічної ради призначили заступників директора з навчально-методичної та виховної робіт, відповідального за проходження Богослужбової практики та класних наставників. У щотижневу практику ввели служіння молебнів із читанням канонів святим покровителям навчального закладу. Регенту Свято-Георгіївського собору Олександру Івановичу Андруховському доручили створення хору вихованців школи.


У вересні 2018 року фаховою вчителькою першого класу стала Анастасія Олексіївна Суткович – випускниця іконописного відділення Санкт-Петербурзької Духовної Академії (2013 р.), яка по завершенні навчання повернулась додому і впродовж п’яти років працювала в іконописній майстерні. У цьому ж році в школі ввели посаду методиста, на яку призначили Н.Р. Гриськову.


Наказом директора школи від 20 серпня 2019 року було створено Педагогічну раду Кам’янець-Подільської іконописної школи (К-ПІШ), як постійний орган для обговорення та вирішення важливих питань роботи закладу. До складу ради увійшли всі викладачі школи.


21 серпня 2019 року на засіданні Педагогічної ради відбулись кадрові зміни: до складу педагогічного колективу іконописної школи ввели ієрея Олександра Окружка, читця Олександра Івановича Андруховського, кандидата філологічних наук Аллу Миколаївну Сірант та випускниць К-ПІШ 2018 року Дарію Василівну Цебрик і Надію Іванівну Кучму. На посаду заступника директора з навчально-методичної роботи було призначено протоієрея Володимира Лисевича, заступника директора з виховної роботи – ієрея Дмитра Наумова, заступника директора з практичної роботи – О.С. Василевич, секретарем Педагогічної ради – А.М. Сірант. В.С. Черепаня передає обов’язки наставництва над своїми учнями О.С. Василевич. Цього ж року школа перейшла на п’ятиденний графік занять, які відбувались у дві зміни.

***


Ще одну важливу дату в історію Кам’янець-Подільської іконописної школи приніс 2020 рік. Відповідно до рішення Священного Синоду Української Православної Церкви (УПЦ) від 18 березня 2020 року Кам’янець-Подільській іконописній школі імені святого апостола і євангеліста Луки було присвоєно статус вищого навчального закладу – іконописного духовного училища; додано до структури Учбового комітету при Священному Синоді УПЦ, зареєстровано Статут Кам’янець-Подільського іконописного духовного училища (КПІДУ), а також призначено ректора.


У зв’язку зі зміною статусу навчального закладу упродовж року відбувається низка заходів з його реорганізації, зокрема, – удосконалення навчально-освітнього процесу, поділ 4-річного терміну навчання на 8 семестрів, які закінчуються переглядами іконописних фахових робіт, атестаціями та іспитами з іконописних та богословських дисциплін. Також відбулась реорганізація кафедр, у результаті якої навчальні дисципліни перерозподілили між двома кафедрами: іконописно-прикладних та богословсько-теоретичних дисциплін.


Улітку 2020 року завершили навчання випускники: Анастасія Бацман, Ростислав Бойчук, Катерина Шидловська, Олена Жураковська, Олександр Гаврильчик. Вони навчались та писали свої дипломні роботи під керівництвом О.В. Шпак. 


На початок 2020-2021 н.р. в школі навчається 25 учнів та працює 21 викладач. До викладання в училищі долучаються священники кафедрального собору протоієрей Андрій Сосюк та ієрей Феодор Кулініч. 
Для організації трудової та виховної дисципліни в КПІДУ ректорат розробив та затвердив ряд правил та положень, які поліпшили організацію та поведінку студентів під час навчання та Богослужбової практики. Викладачі у священному сані упродовж навчального року під час щотижневого канону святим покровителям школи виголошували духовно-моральні проповіді-повчання.


Випускники 2022 року (Вадим Івасюк, Михайло Мороз, Марія Несторук, Ілля Олексієвець, Іван Петровці, Галина Пурдяк) під керівництвом фахової викладачки А.О. Суткович, 2023 року (Варлаам Дем’янчук, Анастасія Фурдило, Іван Могильський, Єлизавета Дутчак, Анастасія Шевчук) під керівництвом фахової викладачки О.Є. Дикої та 2024 року (Іуліанія Вішован, Людмила Крикун, Анна Мироненко, Соломія Мирончук, Володимир Терещенко, Іван Шадрічев та Віталія Шуберт) під керівництвом фахової викладачки О.В. Шпак гідно захистили свої дипломні проєкти та продовжили своє служіння Богу та Церкві вже в новому для них статусі.


У 2022-2023 н.р. в училищі навчались 4 студентські групи. Забезпечення навчального процесу здійснювали 13 викладачів кафедри богословсько-теоретичних дисциплін (з них 9 – у священному сані) та 8 викладачів кафедри іконописно-прикладних дисциплін.


За ці роки до колективу викладачів доєднались ієрей Адріан Білецький, Вадим Анатолійович Івасюк (випускник КПІДУ-2022) та Варлаам Анатолійович Дем’янчук (випускник КПІДУ-2023).

***


На початок 2024-2025 н.р. Кам’янець-Подільське іконописне духовне училище імені святого апостола і євангеліста Луки є одним із сучасних регіональних закладів, що діє як структурний підрозділ Кам’янець-Подільської єпархії Української Православної Церкви. Серед здобувачів освіти – 29 студентів, а забезпечення навчального процесу здійснює 21 викладач.
Викладачі кафедри богословсько-теоретичних дисциплін забезпечують викладання таких дисциплін: Старий Завіт, Новий Завіт, Катехізис, Догматичне богослов’я, Іконографія, Літургіка, Іконологія, Моральне богослов’я, Історія церковного іконно-образотворчого мистецтва, Вступ до спеціальності, Українська мова за професійним спрямуванням, Церковнослов’янська мова, Агіографія, Основи християнської аскетики та Практична риторика. Викладачі кафедри іконописно-прикладних дисциплін забезпечують викладання дисциплін: Іконопис, Каліграфія, Основи реставрації, Техніка і технологія ікони, Кольорознавство, Академічний рисунок, Іконописний рисунок, Методика навчання іконопису. За кафедрами закріплено керівництво практиками, зокрема за кафедрою богословсько-теоретичних дисциплін – Богослужбову та навчальну практики, за кафедрою іконописно-прикладних дисциплін – копіювальну та виробничу практики.

 

***


Концепція діяльності училища базується на переконанні, що той, хто бажає навчатися іконописній справі, має постійно вдосконалюватись у трьох сферах життя іконописця: духовній – спрямовувати всі духовні та душевні сили у русло формування й розкриття любові до Бога через молитовну практику, набувати аскетичний досвід, пізнавати та виконувати Євангельські істини, постійно брати участь у Богослужбовому житті та Церковних Таїнствах; богословській – вивчати, осмислювати та усвідомлювати Святе Писання, святоотцівські вчення, житія святих, а також освітні та наукові надбання Церкви; професійній – відпрацьовувати технічні навички та бездоганне оволодіння роботою пензлем, оперування кольоровою палітрою, розуміння особливостей композиції тощо; розвивати самодисципліну і відповідальність у церковній іконно-богослужбовій справі.

bottom of page